понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Започна реставрацијата на куќата на Жаревци во Прилеп

zer 017

Последни вести

МИнистерството за култура ја започна реализацијата на проектот за конзервацијата на куќата на Жеревци во Прилеп, лоцирана на улицата Моша Пијаде 130, која е во рамки на проектот за обнова на објекти со автентична староградска архитектура.

Куќата на Жеревци која е изградена околу 1900-тата година и во која сеуште живеат потомците на тогашните сопственици, претставува одличен пример за влијанијата од европската градителска естетика на овие простори. На објектот сеуште е зачувана оригиналната фасада како и богатата архитектонска декорација, карактеристична за периодот на изградбата.

Во текот на реализацијата на проектот за конзервација на овој објект стручните екипи на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј – Прилеп ќе извршат и целосна замена на подпокривната конструкција и покривот на куќата чие пропаѓање и протекување влијаело и на фасадните ѕидови.

Проектот ќе биде реализиран до крајот на годинава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести