среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Започна самитот ЕУ-САД во Брисел

ЕУ и САД одвоено ќе воведат санкции на истакнати руски политичари кои се сметаат за одговорни за Крим. Денеска ќе се обидат да се договорат за координацијата меѓу Вашингтон и Брисел кога станува збор за понатамошните чекори во однос на Москва.

obama barozo

Поврзани вести

Во Брисел денеска започна состанокот на американскиот претседател Барак Обама со највисоките функционери на Европската унија.Обама во Европскиот совет започна разговори со претседателот на Советот, Херман ван Ромпуј и претседателот на Комисијата, Жозе Мануел Баросо.

Се очекува дека најголемиот дел од разговорот ќе биде посветен на воведување санкции кон Русија, по спојувањето со Крим и зајакнување на трговската соработка меѓу ЕУ и САД.

Ван Ромпуј во сооопштението истакна дека посетата на Обама доаѓа во момент кога системот на меѓународната безбедност и дипломатскиот ангажман се наоѓа пред предизвик на кој ЕУ и САД  мораа заеднички да одговорат.

ЕУ и САД одвоено ќе воведат санкции на истакнати руски политичари кои се сметаат за одговорни за Крим. Денеска ќе се обидат да се договорат за координацијата меѓу Вашингтон и Брисел кога станува збор за понатамошните чекори во однос на Москва.

Американскиот претседател утринава во друштво на белгискиот крал Филип и премиерот Елиј де Рупа положи венец на Фламанското поле недалеку од Брисел, каде што се погребани неколку стотина американски војници кои загинале во Првата светска војна.

Обама попладне треба да се состано и со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, по што ќе отшатува во Рим каде што утре ќе се сретна со италијанскиот државен врв и папата Франциско.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести