петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Започна санација на автобуските стојалишта ка Комплекс Банки

mia-3-500

Последни вести

Град Скопје денеска започна со санација на двете автобуски стојалишта на булеварот Кузман Јосифовски Питу, и тоа едното од страната кај Комплекс Банки во должина од 200 метри, а второто кај Веро центарот во должина од 100 метри.

Скопскиот градоначалник, Коце Трајановски, истакна дека овие стојалишта кои два пати беа реконструирани во 2010 година, но поради нивното лошо изведување, пропаднаа, повторно ќе се санираат, но овој пат на вистинскиот начин.

„Се направи нов проект со кој во должина од 200 метри и во длабочина од 1 метар и 10 сантиметри ќе се вади тампонот и ќе се набива добра тврдина на тој тампон, а дополниително како и на останатите стојалишта ќе биде употребен и друг вид на асфалт“, рече градоначалникот Трајановски.

Трајановски додаде дека наскоро ќе започне и санацијата на автобуското стојалиште кај МАНУ.

За санација на овие три стојалишта ќе бидат потрошени 9 милиони денари и тоа седум за кај Комплекс Банки и два милиони денари за стојалиштето кај МАНУ.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести