петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Започна студентскиот натпревар за изработка на бизнис планови за енергетска ефикасност

biznis plan01

Поврзани вести

Над 150 студенти од техничките и економските факултети низ цела Македонија ќе се натпреваруваат во изработка на бизнис планови кои содржат елементи на енергетска ефикасност. Во натпреварот што денеска и официјално започнува во рамките на Платформата за енергетска ефикасност на „ЕВН Македонија“ и Министерството за економија, ќе учествуваат 40 тимови.

За подобро и поуспешно учество на овој натпревар студените добија и соодветна обука која се одржа на Деновите на образованието на Скопски саем. Студентите имаа можност да научат како практично да ја вклучат енергетската ефикасност во процесот на бизнис планирање. На учесниците на бизнис план натпреварот им беа дадени конкретни насоки и алатки за изработка на бизнис план и пресметки за енергетски заштеди.

Во организација на натпреварот беа вклучени и студентските организации AIESEC и IAESTE кои го мобилизираа своето членство низ цела Македонија. Промотивни презентации за учество на бизнис план натпреварот беа одржани на 7 различни факултети во Скопје, Битола, Прилеп, Штип и Тетово.

Рокот за изработка на бизнис плановите е четири недели, а најдобрите три ќе бидат наградени со 30, 18 и 9 илјади денари. Најмногу од се’ се очекува студентите да ја покажат својата иновативност и креативност. Тимовите ќе можат да ги презентираат сработените проекти на завршен настан, а најквалитетните студенти ќе добијат можност за практикантска работа во ЕВН Македонија за време на летниот период.

Главната цел на Платформата за енергетска ефикасност на ЕВН Македонија и Министерството за економија  е подигнувањето на свеста за потребата од користење и имплементирање на енергетската ефикасност особено во компаниите. Користењето на нови енергетски ефикасни технологии во реалниот сектор на долг рок е невозможно без вклучување на младите во овој концепт. Оттука натпреварот за студентите за изработка на најдобар бизнис план со елементи на енергетска ефикасност ќе придонесе за подигнување на свеста кај идните менаџери и инженери за значењето на овој концепт за зголемување на успешноста во работењето.

Сите заинтересирани можеа да ја следат обуката преку стриминг во живо на „Youtube” каналот на Енергетска азбука. Целокупното знаење, пак, досега креирано во рамки на Платформата за енергетска ефикасност е објавено на специјално наменетата веб-страница www.energetskaazbuka.mk. На оваа страница исто така ќе бидат објавени и материјалите од обуката за бизнис план.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести