четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Започна тестирањето на сообраќајните информативни табли

slika

Последни вести

Тест-информативни табли кои покажуваат на кои локации се одвиваат градежни работи на булеварите, улиците, со која брзина возите поставуваат градските власти низ Скопје. Една ваква информативна табла е поставена и спорти „Симпо“ на територијата на општина Карпош.

Од Град Скопје потврдуваат дека се поставуваат информативни паноа на сите објекти каде што се изведуваат градежни и инфраструктурни проекти.

Поставувањето на паноата има информативен карактер , но и во некои случаи преставува дел од времените сообраќајни решенија со кои се обележува почетокот или крајот на изведбените површини.

„Во моментов, покрај овие стандардни табли, на неколку локации во градот се поставени и електронски интерактивни табли кои прикажуваат променливи информации, како што се дозволената брзина на возење, градежни работи на улици и булевари, и останата сигнализација за регулација на сообраќајот. Овие табли се во фаза на тестирање и повеќе информации ќе можеме да ви дадеме по завршувањето на овој тест период. Поставувањето на ваквите електронски интерактивни табли е дел од големиот проект за воведување на Центар за управување и контрола на сообраќајот во Скопје“, велат од Град Скопје.

Спо поставувањето на овие информативни паноа, жителите на главниот град полесно ќе можат да се информираат кои сообраќајници да се избегнуваат, а кои не.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести