вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 42

Започнаа преговорите помеѓу Кери и Лавров во Лондон

keri lavrov

Поврзани вести

Почнаа преговорите меѓу американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Лондон, пренесе „РИА Новости“.

Средбата се одржува во резиденцијата на американскиот амбасадор во Велика Британија и е затворена за медиумите.

Се очекува двајцата дипломати да разговараат за начините за надминување на кризата во Украина.

Вчера рускиот министер за надворешни работи разговараше за ситуацијата во Украина во текот на телефонскиот разговор со американскиот државен секретар. За време на расправата Русија ги претставиле своите предлози за нормализирање на ситуацијата и обезбедување на мирот во Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести