Спорт

Започнува “битката” за влез во полуфиналето на Ролан Гарос

Започнува “битката” за влез во полуфиналето на Ролан Гарос

На десетиот ден од Ролан Гарос се играат по два дуели во машка и женска конкренција.

Кај тенисерите вториот носител Рожер Федерер за пласман во полуфиналето ќе игра против сонародникот Станислас Ваврина, додека домашниот тенисер Жо Филфред Цонга ќе се обиде да елиминира уште еден од топ 5, Кеи Нишикори. Во претходното коло Цонга беше поуспешен од Томаш Бердих.

Кај дамите за место меѓу најдобрите четири денеска Ана Ивановиќ ќе се бори против Украинката Елена Свитолина, додека Луси Сафарова од Чешка ќе игра со шпанската тенисерка Габрине Мугуруза Бланко.