понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Започнува екстерното тестирање на матурантите

Двата предмета по кои ќе бидат тестирани, учениците ги дознаа пред два дена, а тестирањето од вториот предмет ќе биде спроведено во петок.

eksterno testiranje

Поврзани вести

Сите средношколци кои што се во завршна, трета или четврта, година од гимназиското, уметничкото и стручното образование, денеска ќе бидат екстерно тестирани од двата предмети.

Матурантите оваа година за прв пат ќе полагаат екстерно, зашто ланските беа изземени од овој процес, и ќе бидат први на годинашното тестирање (2013/2014) зашто во јуни ќе имаат обврски за полагањето на државната матура. Сите други ученици, од трето одделение до трета година средно, екстерно ќе бидат тестирани на крајот на учебната година.

Министерството за образование и наука креираше систем во кој за матурантите пред трестирањето беа достапни околу 60.000 прашања за сите предмети од сите видови образование.

Бројот на прашања кои ќе бидат на тестот зависи од тоа колку е предметот  застапен неделно во наставата, така што за предмет што учениците го имаат еднаш во неделата, просечно ќе има околу сто прашања.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести