среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Започнува изградбата на две нови индустриски зони – Берово и Виница

tirz

Последни вести

Денеска со поставување камен темелник ќе почне изградбата на технолошко индустриските развојни зони кај Виница и Берово.

Владата донесе одлука за основање на ТИРЗ Виница и ТИРЗ Берово во јули годинава.

ТИРЗ Виница е лоцирана во месноста Поповец на оддалеченост од 5 километри од градот, а ќе се протега на површина од 20 километри.

ТИРЗ Берово, пак, ќе се гради кај патот Берово – Дабиле, на површина од 17 хектари.

Целта на основањето на зоните е создавање можности за привлекување инвестиции, отворање работни места и обезбедување рамномерен локален економски развој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести