четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Започнува изградбата на првите куќи по полавите во Србија

poplava

Поврзани вести

Од денеска започнува изградбата на првите куќи кои беа уништени во поплавите кои ја зафатија Србија, а парите за нивната изградба се обезбедни од донации, изјавија од српската Канцеларија за обнова и помош на поплавените подрачја.

Оттаму додадоа дека собраните пари за помош сеуште не можат да се трошат поради процедурата која не овозможува ефикасност и транспарентност.

Амбасадорот на САД во Србија, Мајкл Кирби изјави дека американската влада дополнително обезбедила 1,5 милиони долари помош за загрозеното население, со што се доаѓа до бројката од 2 милиони долари кои на загрозените е донирана од страна на САД.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести