четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Започнува манифестацијата „Штипска пастрмалијада 2014“

stipskapastr

Поврзани вести

Годинава на манифестацијата ќе се претстават над 40 угостители, кои ќе се обидат да го надминат ланскиот рекорд на продадени пастрмалии во Штип а за привлекување на гости од соседните градови, организаторот обезбеди богата културно-уметничка програма со три топ музички ѕвезди.

Вечерва во 23:00 часот штипјани ќе ги забавува Елена Ристеска, утре во истиот термин ќе настапи српската турбо-фолк ѕвезда Аца Лукас а во сабота, затворањето на „Пастрмалијада 2014″ ќе му припадне на српскиот кантавтор Жељко Јоскимовиќ.

За прв пат годинава, Општина Штип и организаторот ЗГ „Пастрмалијада Штип” обезбедија и кампинг зона долж коритото на река Брегалница, веднаш до локацијата „Дујле” каде се одржува манифестацијата.

Општина Штип упатува повик до сите Македонци да дојдат во Штип во текот на следните три дена, бидејќи ова е најдобрата гурманска манифестација во Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести