понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Започнува процедурата за набавка на поливалентни вакцини

vakcina-va

Поврзани вести

На првата седница на новоизбраната Влада е донесена одлука за започнување на  процедурата за набавка на поливалентните вакцини.

-Тие се дел од нашите изборни ветувања и веднаш на првата владина седница вчера веќе ги донесовме потребните одлуки. Вакцините ќе помогнат затоа што ќе се намали бројот на боцкање на деца до 2 годишна возраст од 13 на седум. Ќе се намали бројот на сите компликации што понекогаш се јавуваат при вакцинирањето, ќе се намали бројот на одење на лекар, односно земање на времето на лекарите кое може за друго нешто да го искористат. Ќе биде од голема корист за сите, истакна Груевски.

За набавката на овие вакцини, како што посочи премиерот, државата ќе вложи 380 милони денари, а истите треба да пристигнат во вториот квартал следната г

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести