вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Започнува процесот на уништување на сириското хемиско оружје

hemisko-oruzje-maski

Поврзани вести

Првиот дел од сириското хемиско оружје кое треба да се уништи ја напушти територијата на Сирија. Оружјето е пренесено со дански товарен брод .

Транспортот на сирискиот хемиски арсенал до местото на неговото уништување ќе се случи придружувано од кинески, дански, норвешки и руски воени бродови. Владата во Дамаск ја носи одговорноста за транспорт по копно до пристаништето во Латакија.

Претходно специјалниот координатор на заедничката мисија на ОН и Организацијата за забрана на хемиското оружје, истакна дека малото задоцнување нема да влијае на спроведувањето на операцијата за уништување на сирискиот хемиски арсенал.

Целото хемиско оружје треба да биде изнесено од земјата до петти февруари. Најопасниот дел од арсеналот треба да бидат неутрализиран до крајот на март, а останатото до крајот на јуни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести