сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Започнува штрајкот во лондонското метро

Сообраќајна „парализа“ на британската престолнина

Britain Tube Strike

Поврзани вести

Вработените во лондонската подземна железница ќе стапат во 48-часовен штрајк поради планот да се укинат билетарите со што, како што наведуваат синдикалните организации, ќе бидат укинат 750 работни места.

Поради штрајкот, кој би требало да трае до петок наутро, на Лондон му се заканува сообраќаен хаос.

Лондонското метро, кое дневно превезува 3,5 милиони лицасо своите 11 линии и 270 станици, веќе е на границите на издржливост во време на најголемиот сообраќаен метеж.

За време на штрајкот ќе работат помалку возови, а ќе се сообраќаат на околу 10 минути.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести