четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Започнува судењето на кражбата на артефакти од Музејот на Македонија

policija-vo-muzej-na-makedonija-1

Последни вести

Денеска започочнува судскиот процес за кражбата на 166 артефакти од Музејот на Македонија. На обвинителната клупа ќе седнат седуммина осомничени.

Осомничени за кражбата се директорот Перо Јосифовски, раководителката на депото, виш кустос и програмски директор на Археолошкиот музеј, тројца членови на Комисијата за откуп на музејски материјал и златарот Часлав Кузмановиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести