Магазин

Започнете го денот со лековитата напивка на Доктор Оз

Започнете го денот со лековитата напивка на Доктор Оз
Започнете го денот со лековитата напивка на Доктор Оз
Прочуениот Доктор Оз, но и Опра Винфри тврдат дека секој ден го започнуваат токму со оваа лековита напивка преполна со благотворни состојки.

Меѓутоа, ако не сте навикнати на консумирање на природни сокови, може да се случи со првата голтка овој напиток и да не ви е особено вкусен. Ако се случи такво нешто, додадете уште малку јаболка за вкусот на напитокот да биде малку посладок.

Потребни состојки:

● 2 јаболки со средна големина
● 3 стебла целер
● 1 краставица
● изрендан ѓумбир (корен од околу 2.5 сантиметра)
● половина лимон со кора (може да ја изрендате)
● 1 лимета со кора (може да ја изрендате)
● 150 грама магданос
● 60 грама спанаќ

Подготовка:

Сите состојки ситно исецкајте ги, промешајте ги и обработете ги во соковник или блендер.
Овој природен сок има благотворно дејство врз тегобите како високиот крвен притисок, при проблеми со кожата, коските, астма и системот за дигестија.


Покрај тоа оваа напивка делува како превенција од рак на доки, бели дробови, црн дроб и дебело врево, го намалува нивото на лошиот холестерол и помага при слабеење и за одржување на витка линија.