петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Запрени постапките против Заев, Црвенковски, Верушевски

verusevski-zaev

Поврзани вести

Со денешната одлука на претседателот на државата Ѓорге Иванов, Зоран Верушевски успеа по втор пат да избегне одговорност пред законот.

Со одлуката на Иванов се прекинува кривичниот прогон и против актуелниот претседател на СДСМ Зоран Заев, како и против поранешниот Црвенковски чиј предмет „Надеж“ исто така беше преземен од Специјалното јавно обвинителство.

Воедно, со денешната одлука на претседателот Иванов се запира кривичниот прогон и против обвинители од СЈО, поврзани со малтретирање во служба и со нудење поткуп заради обезбедување невистинити изјави. Од кривичен прогон се ослободува и Ѓорги Лазаревски, а Звонко Костовски кој призна дека незаконски следел комуникациите и истите му ги предал на Верушевски е амнестиран од издржување на затворска казна.

Неизвесно е дали одлуката важи и за Божидар Јанковски, сопругот на Радмила Шекеринска кој беше осомничен за затајување данок.

Најчитани вести