недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Засега нема најава дали Нимиц ќе донесе нов предлог за името

Poposki

Поврзани вести

Засега нема најави дали медијаторот Метју Нимиц, во понеделник ќе дојде во Скопје со нов предлог за надминување на спорот за името, вели министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

Тој истакна дека најголемиот проблем во моментот е тоа што Грција нема политичка волја за сериозен пристап за решавање на ова прашање и ја повтори потребата ЕУ и НАТО членките да ја одоброволат Грција да не ја одбегнува обврската за решавање на спорот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести