недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Засилени мерките за безбедност во Атина

grcija eu pretsedatelstvo

Поврзани вести

Засилени мерки за безбедност се воведени во грчката престолнина Атина, поради денешната церемонијата на која треба да се изврши преземањето на претседателството со ЕУ од Грција, пренесе „АФП“.

Во настаните за преземањето на претседавањето ќе учествуваат претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј , претседателот ЕК Жозе Мануел Баросо, како и 28-те европски комесари.

Во попладневните часови центарот на градот ќе биде блокиран и нема да се дозволи никакво движење. Покрај тоа , денес се забранети собири во главниот град на Грција.

Се очекува до 18 часот по грчко време, да се одржи прес-конференција на Баросо и грчкиот премиер Андонис Самарас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести