среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Засилени прегледи на патниците во ЕУ заради еболата

ebola

Поврзани вести

Министрите за здравство на државите членки на Европската унија денеска  постигнаа договор веднаш да почнат со засилени прегледи на патниците на аеродромите во земјите погодени со еболата, соопшти еврокомесарот за здравство Тонио Борг.

На состанокот во Брисел министрите за здравство од земјите на ЕУ, исто така, се договориле да ги координираат мерките за контрола на аеродромите на 28-те членки на Унијата.

– Европската комисија веднаш ќе преземе контрола врз постојните излезни скрининг системи на земјите погодени со епидемијата од ебола заради проверки на нивната ефикасност и нивното обезбедување, изјави Борг по состанокот на министрите во Брисел.

Прегледите на излезните скринини на патниците од Либерија, Гвинеја и Сиера Леоне ќе се спроведе во соработка со Светската здравствена организација (СЗО), наведе Борг и додаде  дека, доколку се евидентираат пропусти, ќе бидат преземени меѓународните мерки за засилување на контролата.

На вонредната седница министрите за здравство на ЕУ, исто така, ветија дека 28-те држави-членки подобро ќе ја координираат акцијата на влезните пунктови во европските аеродроми, бидејќи некои земји вовеле контролни прегледи на еболата на влез во земјата, додека други не.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести