Свет

Застрелан напаѓач на железничката станица во Дармштад

Застрелан напаѓач на железничката станица во Дармштад
Застрелан напаѓач на железничката станица во Дармштад

Полициски припадници денеска околу пладне застрелале во нога вооружен човек на железничката станица во градот Дармштад во близина на Франкфурт.

Уапсениот човек носел нож и се обидел да нападне патници по што полицајците отвориле оган.

Напаѓачот, кој е префрлен во болница, е на возраст меѓу 20 и 30 години, но засега нема информации за мотивите на нападот. Инцидентот не се поврзува ниту со радикални структури ниту со бранот бегалци од Сирија и Ирак кои што предизвикаа немири во повеќе германски градови минатата недела.

Откако напаѓачот им се заканувал на персоналот и на патниците со нож на железничката станица која што е една од најфрекфентните во Германија, почнала голема паника по што интервенирала полицијата, а привремено е запрен железничкиот сообраќај. Преку Дармштад дневно минуваат 220 возови.