петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Затруени 32 работници кои работеле на тунелот под Ламанш

Работниците се хоспитализиртани, откако во текот на ноќта работеле на замена на шините во тунелот.

la mans tunel

Поврзани вести

Вкупно 32 работници биле затруени, а се сомнева дека тоа е предизвикано од јаглерод моноксид, додека работеле на тунел под Ламанш.

Околу 60 работници се вклучени на промената на шините на линиите меѓу францускиот град Калеа и британскиот Фолкстоун.

Иако постојат сомневања дека јаглерод моноксид е причина за труењето, операторот „Евротунел“ соопшти дека не се регистрирани големи количини од овој токсичен гас, кој што го следат со помош на 20.000 сензори во тунелот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести