петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 41

Затворен за сообраќај патот Крупиште-Штип, се чисти снегот

Сообраќајот на остатнатите државни патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози и со остатоци од снег по коловозите, по интервенција на екипите на Македонија пат.

sneg_sad

Поврзани вести

 

Магистралниот пат А3 од село Крупиште кон Штип од 12 часот ќе биде затворен за сообраќај во времетраење од околу 30 минути поради чистење на снег, информира АМСМ.

Оттаму потсетуваат дека е укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Кочани – граничен превој Делчево и е нормализиран сообраќајот на патниот правец Свети Николе-Куманово кој беше во прекин поради снежни наноси. Од 04:50 часот овој патен правец е прооден за сите видови возила.

Забрана за движење натешки товарни возила се уште има на планинскиот премин Плетвар и на патниио правец Маврово – Дебар, а затворени за сообраќај се патиштата кон селата Герман, Гошинце и Алешевце, додека поради наноси од снег во прекин е сообраќајот на патниот правец Прилеп – Витолиште. Отежнат сообраќај поради наноси од снег има и на патниот правец Куманово – Крива Паланка.

Сообраќајот на остатнатите државни патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози и со остатоци од снег по коловозите, по интервенција на екипите на Македонија пат.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани -Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Најчитани вести