четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Затворена Амбасадата на САД во Либија

Персоналот денеска го напушти Триполи и премина во соседен Тунис. Амбасадата повторно ќе биде отворена по подобрување на безбедносната ситуација.

tripoli-us-embassy1

Последни вести

Стејт департментот ја затвори Амбасадата на САД и го евакуира целиот персонал од Либија поради влошување на безбедносната ситуација и насилството меѓу спротиставените вооружени милиции.

Персоналот денеска го напушти Триполи и премина во соседен Тунис. Амбасадата повторно ќе биде отворена по подобрување на безбедносната ситуација.

Тоа е вторпат Амбасадата на САД во Триполи да биде затворена. Првиот пат беше во февруари 2001 година за време на бунтот што доведе до соборување на режимот на Муамер Гадафи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести