Македонија

Затворена делницата од „Mотел Mакедонија“ до Градско

Затворена делницата од „Mотел Mакедонија“ до Градско

Затворена делницата од „Mотел Mакедонија“ до Градско. АМСМ, повикувајќи се на информациите добиени од „Мануфактура продукција“, најави дека , снимањето на филмот „А Фонд“ќе се одвива на делницата од „Mотел Mакедонија“ до Градско.

Поради ова делницата ќе биде затворена за сообраќај од 05:00 до 18:00 часот и сообраќајот ќе се пренасочува по стариот пат кој е обележан со соодветна сигнализација.

Како што информираат од АМСМ, утре поради изведување работи на пат (минирање) на патот А2 Кичево – Охрид, кај Извор, сообраќајот ќе биде во прекин 15 – 20 минути во период помеѓу 15:00 до 17:00 часот.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.