вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Затворена илегална фабрика за цигари во Унгарија

cigari

Последни вести

Голема илегална фабрика во близина на Будимпешта е затворена во акција спроведена од унгарската даночна служба и царина и од Европол.

Во акцијата се уапсени деветмина Бугари, кои биле членови на организирана криминална група и биле сопственици на фабриката, пренесува МИА.

Унгарските власти ја заплениле комплетната опрема за производство на цигари, 22 тони тутун и 2,3 милиони цигари.

Запленетото количество тутун е доволно за производство на 1,5 милиони кутии цигари.

Кражбата на акцизна стока моментно е приоритет на европските полициски сили, наведува Европол во своето соопштение.

Најчитани вести