петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Затвореници го „искористиле“ метежот од поплавите и избегале од затворот во Орашје

Групата затвореници побегнале синоќа по бунтот поради продорот на Сава од правец на населбата Копаница.

zatvor

Поврзани вести

Користејќи го метежот поради вонредната состојба предизвикана од поплавите, од затворот во Орашје, во Босанска Посавина избегале 16 затвореници, објавија босанските весници.

Групата затвореници побегнале синоќа по бунтот поради продорот на Сава од правец на населбата Копаница.

Припадниците на специјалната единица која во посавската жупанија е упатена да им помага на загрозените граѓани, успеала во текот на утрото да пронајде и уапси девет бегалци, додека по останатите се трага.

Околу 100 затвореници од КПЗ Орашје поради поплавите денеска се преместени во други затвори во Федерацијата БиХ.

Други извори наведуваат дека побегнале 19 затвореници и сите биле уапсени и вратени во затворот во Зеница.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести