петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Затвореник од штипскиот затвор ја спасил бремената жена во железничката несреќа

Затвореникот З. К. (42) најпрво и помогнал на една повредена жена која во моментов е во критична здравствена состојба, а потоа и на бремената жена.

mkd-125136

Поврзани вести

Затвореник пуштен на домашно отсуство од штипскиот затвор бил прв кој пристигнал на местото на несреќата кај Сарамзалино, ја спасил бремената жена и им помагал на другите повредени, објави порталот Курир.

Затвореникот З. К. (42) најпрво и помогнал на една повредена жена која во моментов е во критична здравствена состојба, медицинска сестра.

Тој потоа ја спасил и бремената жена, која за среќа не се здоби со никакви повреди и пред неколку часа е пуштена на домашно лекување.

Затвореникот откако им помогнал на двете жени, продолжил да им помага и на останатите повредени, се додека не дошла брзата помош.

Откако пристигнала помошта, самиот З.К. со сопствено возило ги однел двете жени во болница.

Со амбулантни возила, останатите повредени биле испратени во болница, каде сите доктори биле спремни да се погрижат за нив.

Како што дознава Курир, затвореникот бил меѓу најпримерните во затворот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести