вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Затворски казни за обвинетите во случајот „Милка“

milka (1)

Последни вести

Седуманесет лица денеска ја слушнаа пресудата за случјаот „Милка“. Според обвинението постапката се водеше против 31 лице кои беа обвинети се криумчарење на добиток од Македонија во Албанија.

Изречената највисока затворска казна е 8 години и 6 месеци, а другите обвинети добија од ослободителна пресуда до затворска казна до 8 години.

Во притвор во моментов се наоѓаат 17 лица, а 14 се во бегство.

Меѓу осудените има и полициски службеници кои примале поткуп за да ја договараат патеката за криумчарење и кои наплатувале по 3,5 евра по килограм добиток.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести