понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Заубер ја продолжи соработката со Естебан Гутјерес

Esteban-Guiterrez-1024x682

Поврзани вести

Мексиканецот Естебан Гутјерес и наредната сезона ќе вози за тимот на Заубер во Формула 1. Иако се шпекулираше дека тимски колега на Адријан Зутил ќе му биде Русинот Сергеј Широткин, Заубер одлучи да ја продолжи соработката со Мексиканецот. Русинот ќе мора да се задоволи само со улогата на тест возач.

“Среќен сум што ќе возам за Заубер и наредната сезона. Ова ќе биде моја четврта сезона, во тимот, втора како возач и се надевам дека ќе ја оправдам довербата на првите луѓе во тимот”, изјави Гутјерес.

Тој во дебитантската сезона освои шест бодови и беше 16 во генералниот пласман. Новата сезона во најбрзиот циркус на денешницата почнува во март со трката за ГН на Австралија во Мелбурн.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести