петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Завршена полициската операција во Сиднеј

sidnej

Последни вести

Полициската операција во реонот на Операта во Сиднеј е завршена, соопштила австралиската полиција, притоа не посочувајќи детали за неа и за причините.

– Врз основа на информации добиени преку социјалните мрежи, како превентивна мерка. полицијата спроведе операција во близина на Операта и во Менли (северо предградие на Сиднеј), се наведува во полициското соопштение.

Австралиските медиуми јавија дека сиднејската Опера речиси два часа била под „полицска опсада“ и дека при тоа биле евакуирани сите присутни во објектот и во неговата околина.

Поради полициската операција во прекин беше и редовната фериботска линија што поаѓа од локација во близина на Операта.

За време на операцијата полицајци не дозволувале никому да се приближи помалку од 150 метри до познатата зграда на Операта, која е една од туристичките атракции на градот.

Според британскиот весник „Гардијан“, евакуцијата на вработените и туристите од Операта и целата полициска операција не биле поврзани со тероризам.

Најчитани вести