среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Заврши бунтот во бразилскиот затвор, деветмина убиени

zatvor

Последни вести

Бунтот во затворот Феира де Сантана во североисточен Бразил заврши со ослободување на 70 заложници, соопшти полицијата.

– По 18 часа преговарање бунтот заврши, изјави портпаролот на полицијата.

Бунтот изби во неделата за време на посета во затворот Феира де Сантана, 100 километри од градот Салвадор де Бахи.

Затворениците во неделата убија осум осуденици, а деветтиот подоцна им подлегна на повредите.

Затворениците вооружени со ножеви киднапираа посетители, меѓу кои имаше и жени и деца, барајќи да разговараат со претставници на локалната комисија за заштита на човековите праца за условите во затворот.

Во затворот предвиден за 644 осуденици казна издржуваат 1.467 лица.

Најчитани вести