сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Заврши меѓународниот младински турнир во ракомет „Скопје куп 2014“

turnir

Поврзани вести

Заврши Меѓународниот младински турнир во ракомет „Скопје куп 2014“ кој се одржа во периодот од 13 – 19 август во организација на Р.К.Работнички во соработка со Град Скопје, и Ракометната федерација на Македонија.

На турнирот учествуваа 15 екипи од Македонија, Србија и Црна Гора, составени од ракометари и ракометари родени 1998 година и помлади.

turnir1

Во машка конкуренција учествуваа екипите на РК. Металург;  РК. Железничар; РК. Бар; РК. Бисинов; РК. Ѓорче 64; РК. Метрополис; РК. Текстилец; РК. Метеор; РК. ХЈС и РК. Металург 2, додека во женска конкуренција на паркетот, силите си ги одмерија ракометните екипи: ЖРК. Металург;  ЖРК. Будучност; РК. Велкова; РК. Делчево и РК. Бар.

turnir2

Во машка конкуренција победник е екипата на РК Металург, а во женска победник е екипата на РК Бар од Црна Гора.

На турнирот учествуваа 350 млади спортисти и истиот претставува најголем турнир во ракомет за млади категории досега одржан во Република Македонија.

turnir3

Скопје Купот се одигра во согласност со правилата на ИХФ и ЕХФ и на Ракометната федерација на Македонија. Натпреварите се одиграа во спортската сала Расадник, во Кисела Вода и во спортската сала Ѓорче Петров, кај средното училиште „Кочо Рацин“.Тимовите беа поделени во групи од по пет  екипи, а сите екипи играа помеѓу себе. Секоја екипа којашто извојуваше победа добиваше 3 бодови, нерешениот резултат беше бодиран со 1 поен, а поразениот со 0.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести