четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 36

Заврши постапката за доделување социјални станови во Штип

Дозвола за нивна поделба дала и Антикорупциската комисија, според која тајмингот за распишаните претседателски избори не се пречка за да добитниците ги добијат становите.

stanovi500

Последни вести

Заврши постапката за вселување на 91 семејство од социјално ранливите категории кои во 2012 година добија станови во зградата во штипската населба Сењак, јавува МИА.

Раководителот на регионалната подружница на Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор, Томе Биновски изјави дека правната постапка е завршена, а Управниот суд ги одбил седумте жалби на кандидатите кои не добија станови во оваа зграда.

Дозвола за нивна поделба дала и Антикорупциската комисија, според која тајмингот за распишаните претседателски избори не се пречка за да добитниците ги добијат становите.

„ Поминати се сите правни процедури. Имаше можност за жалба до Управниот суд и до првостепената комисија. Имаше и второстепена постапка и на крајот Анткорупциската комисија даде зелено светло дека конечно можат да се вселат во становите. Значи поминаа сите фази и никој не може да ја оспори валидноста на решенијата,“ истакна Биновски.

Тој додаде дека договорите со семејствата кои се добитници на становите ќе почнат да се потпишуваат од следната недела. Становите за социјално ранливите категории во Штип електронски беа распределени кон крајот на ноември 2012-та година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести