петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Заврши собраниската расправа за новиот состав на Лустрациската комисија

Заврши расправата за новите предложени членови на комисијата за верификација на фактите

sobranie 1

Поврзани вести

Пратениците во Собранието денеска ја завршија расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти.

За член и претседател на Комисијата  е предложен Томе Аџиев, кој и во изминатите три години беше прв лустратор, а за негов заменик е предложен Асан Лума. За членови на оваа комисија се предложени Новица Велјановски, Предраг Димитровски, Ѓорѓи Малковски, Вецко Здравевски, Ристана Лалчевска, Шпенд Винца, Даут Даути, Цветанка Соколова Младеновска и Марија Зафировска.

Целта на лустрацијата, како што нагласи Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ,  е да се извадат досиејата од минатото.

Според Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ, со процесот треба да се даде можност луѓето да ја дознаат вистината зошто некои луѓе пателе, некои режисери и писатели напредувале, некои не…

Пратеникот Ивон Величковски од Либералната партија истакна дека на Македонија и’ е потребна лустрациска комисија и процес на лустрација, но не ваков кој, според него, предизвикува тешки поделби.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести