петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Заврши антитерористичката акција во Сен Дени

sen deni

Поврзани вести

Полициската акција против терористите во Сен Дени заврши, соопшти портпаролот на француската Влада Стефан Ле Фол.

Како што јави дописникот на МИА од Париз, изјавата на Фол уследи по завршувањето на седницата на Владата со учество на претседтелот на Франција, Франсоа Оланд во Елисејската палата.

Тој не даде повеќе детали за операцијата, велејќи дека тоа ќе го стори министерот за внатрешни работи Бернар Казенев.

Според информациите со кои се располага досега, но офицјално не се потврдени, во акцијата се убиени двајца терористи, седум други се уапсени, а пет припадници на силите на редот се полесно повредени. Во акцијата е убиено и едно полициско куче.

Најчитани вести