петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 67

Заврши основата потрага по остатоците од урнатиот руски авион Ту-154

Основната потрагата по остатоците на рускиот воен авион Ту-154 што се урна во неделата во водите на Црното Море во близината на Сочи, е официјално завршена, соопшти утрово претставник на Штабот што раководи со спасувачката операција.

руски

Поврзани вести

Како што јави ТАСС, според него, ваквата одлука е донесена откако е утврдено дека во основа од морските води се извадени „практично сите остатоци од паднатиот авион“.

Тој дополни дека бродовите кои учествуваа во потрагата веќе почнале да го напуштаат реонот на несреќата.

Авионот се урна набрзо по полетувањето од аеродормото во Сочи, на пат кон воена база во Сирија, каде што се стационирани руските сили, при што загинаа сите 92 патници и членови на екипажот. Меѓу загинатите се и над 60 членови на познатиот ансамбл на Црвената армија, „Александров“.

Најчитани вести