Свет

Заврши основата потрага по остатоците од урнатиот руски авион Ту-154

Заврши основата потрага по остатоците од урнатиот руски авион Ту-154

Како што јави ТАСС, според него, ваквата одлука е донесена откако е утврдено дека во основа од морските води се извадени „практично сите остатоци од паднатиот авион“.

Тој дополни дека бродовите кои учествуваа во потрагата веќе почнале да го напуштаат реонот на несреќата.

Авионот се урна набрзо по полетувањето од аеродормото во Сочи, на пат кон воена база во Сирија, каде што се стационирани руските сили, при што загинаа сите 92 патници и членови на екипажот. Меѓу загинатите се и над 60 членови на познатиот ансамбл на Црвената армија, „Александров“.