Спорт

Заврши сезоната за Дејан Блажевски поради операција на коленото

Заврши сезоната за Дејан Блажевски поради операција на коленото

Тој на еден од последните тренинзи го повреди лигаментие на коленото, па по прегледите што ги изврши во Хрватска одлучено е да оди на операција, што би значела пауза повеќе од шест месеци.  Оваа повреда претставува голем хендикеп за тренерот на Вардар Гоце Седлоски а и за селекторот Игот Ангеловски кој сметаше на неговите услуги за престојниот пријателски двомеч со Словенија и Бугарија.
30-годишниот офанзивец кој лани го засили Вардар, во црвено-црниот дрес има одиграно 33 натпревари и постигнато 18 гола. Интересно е што тој со повреден колено ги  одигра двата стартни меча од пролетниот дел, против Ренова и Хоризонт.