вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Заздравување на индустриското производство во Еврозоната

Индустриското произвoдство во Еврозоната во ноември порасна за 1,8 отсто по октомврискиот пад од 0,8 отсто. Во целата Европска унија пак, индустријата пораснала за 1,5 отсто по падот од 0,5 отсто во октомври, се наведува во соопштението на Евростат.

Eurostat_logo_RGB_60

Поврзани вести

Индустриското производство во Еврозоната во ноември минатата година значително се поправи, што се зголемува довербата во заздравувањето во тој блок, покажуваат денеска објавените податоци на Евростат.

Индустриското произвoдство во Еврозоната во ноември порасна за 1,8 отсто по октомврискиот пад од 0,8 отсто. Во целата Европска унија пак, индустријата пораснала за 1,5 отсто по падот од 0,5 отсто во октомври, се наведува во соопштението на Евростат.

Во однос на ноември 2012 година, индустриското производство во Еврозоната, но и во ЕУ пораснало за три отсто.Најголемиот раст на индустриското произвдоство во ноември забележано е во Ирска (11,7 отсто) додека производството во Германија порснало за 2,4 отсто, а во Франција 1,4 отсто.
Благодарејќи на растот од 0,3 отсто во второто тромесечје минатата година, Еврозоната излезе од една ипол годишна рецесија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести