петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Збогум Пантиќ! Погребан легендарниот актер Никола Симиќ

2nikola-simic500

Последни вести

Легендарниот актер Никола Симиќ вчера во 14 часот беше погребан на градските гробишта во Белград. Неговото семејство, пријателите и колегите тивко и достоинствено се збогуваа од него.

Симиќ сите ќе го паметат по значајните театарски и филмски улоги. Една од нив е и улогата на Пантиќ во познатиот југословенски филм од 1982 година „Тесна кожа“.

Пред да биде испратен до вечното почивалиште во 12 часот во Југословенскиот драмски тетатар беше одржана и комеморација каде неговите колеги говореа за неговиот лик и делото.

На погребот присуствуваа и министрите за надворешни работи и туризам и телекомуникации на Србија, Ивица Дачиќ и Расим Љаиќ.

Актерот Никола Симиќ почина во неделата на 9-ти ноември на 80-годишна возраст.

Најчитани вести