Магазин

Здрав десерт: Енергетски плочки со јаболко и цимет

Здрав десерт: Енергетски плочки со јаболко и цимет

Состојки:

150 грама ореви

150 грама јаболки исечени на коцкички

150 грама овесни снегулки

220 грама урми

1 кафена лажичка цимет

Прстофат сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. На плехот ставете хартија за печење па врз неа истурете ги оревите и овесните снегулки и ставете ги во рерната околу 10 до 15 минути (додека да станат крцкави).

Ставете ги урмите во врела вода околу 15 минути, потоа излупете ги и исечете ги на коцкички.

Печените овесни снегулки и оревите ставете ги во блендер, додадете ги урмите, циметот и солта. Ситнете со блендерот додека не добиете еднолична смеса, без поголеми парчиња. Додадете ги исецканите јаболка и мешајте се додека смесата целосно не се изедначи.

Смесата ја ставате во плех обложен со хартија за печење и израмнете ја површината. Се пече во рерна околу 20 минути, а постоа треба да се олади околу 15 до 20 минути.

Потоа се сече на плочки во саканата големина.