петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Железничка несреќа во Германија: Две лица загинаа, 100 повредени (фото)

Најмалку две лица починаа, а околу 100 лица се повредени откако се судрија два воза во близина на Бад Аибилинг во јужната германска провинција Баварија, пренесува британски „Гардијан“.

germanija-nesrekja-voz-3

Поврзани вести

Најмалку две лица починаа, а околу 100 лица се повредени откако се судрија два воза во близина на Бад Аибилинг во јужната германска провинција Баварија, пренесува британски „Гардијан“.

Железничка несреќа во Германија: Две лица загинаа, 100 повредени

Железничка несреќа во Германија: Две лица загинаа, 100 повредени

Некаде околу 7 часот утринава доло до директен судир помеѓу два регионални воза.

Железничка несреќа во Германија: Две лица загинаа, 100 повредени

Железничка несреќа во Германија: Две лица загинаа, 100 повредени

Засега нема точни информации, но според првичните вести две лица загинале, а околу 100 се повредени.

Железничка несреќа во Германија: Две лица загинаа, 100 повредени

Железничка несреќа во Германија: Две лица загинаа, 100 повредени

Голем дел од патниците биле заглавени во возовите и спасувачките екипи се обидуваат да ги ослободат. Германската агенција ДПА информира дека еден воз излетал од шините. Според ДПА осум спасувачки хеликоптери стоеле во близина на местото на несреќата, а таму се упатиле поголем број на спасувачки екипи.

Најчитани вести