петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Зелката од Бардовци ќе урива рекорди

Zelki Bardovci (1)

Последни вести

Прочуената бардовска зелка, цел месец ќе се продава во огромни количини, на околу 20-ина тезги кои им ги обезбеди Општина Карпош.

Тезгите Општината  им ги даде на продавачите на привремено користење,  без надоместок. 

И оваа година, бардовчани ќе имаат можност да им го продадат својот род на граѓаните од Карпош, но и на цело Скопје, за зимските подготовки на специјалитетот „кисела зелка“.

Zelki Bardovci (11)

Освен традиционалната зелка, изложена на влезот на село Бардовци, ќе се продаваат вреќи компири и праз, како актуелни производи за зимската сезона.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести