петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 17

Земан во јуни во посета на Македонија

Чешкиот претседател Милош Земан во почетокот на јуни, ќе ја посети Македонија, информираше портпаролот Јиржи Овчачек соопштувајќи ја годинашната агенда на шефот на чешката држава.

milos-zeman

Поврзани вести

Чешкиот претседател Милош Земан во почетокот на јуни, ќе ја посети Македонија, информираше портпаролот Јиржи Овчачек соопштувајќи ја годинашната агенда на шефот на чешката држава.

Патувањето во Скопје, како што јави дописникот на МИА од Прага, ќе биде меѓу 8 и 10 јуни и една од главните теми при посетата ќе биде миграциската криза.

Преку македонската граница со Грција во изминатиот период поминаа илјадници бегалци. Според тоа, може да се претпостави дека ќе се дискутира за миграциското прашање при заедничките средби во Македонија, рече Овчачек.

Инаку Земан е против доаѓањето на муслиманските емигранти во Европа.

Најчитани вести