сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Земјите од Западен Балкан се заложија за засилена економска соработка

balkan-500

Последни вести

Претседателите на осум земји од Западен Балкан синоќа во Дубровник се заложија за зајакнување на економската соработка во регионот, која беше попречувана поради војните во последната деценија на минатиот век.

Ги повикувам лидерите да го поддржат водењето на политика поволна за регионалната економска соработка, изјави хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ во обраќањето на средбата на врвот на западнобалканските држави в Дубровник.

Јосиповиќ, без да посочи конкретни имиња, предупреди дека определени политички сили продолжуваат да се спротивставуваат на таа соработка.

– Заостануваме далеку назад зад ЕУ што се однесува до економскиот развој, рече Јосиповиќ.

Вчера во Цавтат, во близината на Дубровник, се одржа и бизнис-форум на кој се собраа стотина бизнисмени од регионот за да ги разгледаат потенцијалните можности за соработка, поконкретно во прехранбената индустрија, енергетиката и туризмот.

За денеска е предвидено шефовите на држави да имаат неколкучасовна средба со германската канцеларка Ангела Меркел.

– Нејзиното доаѓање покажува интерес на Европа кон регионот, рече Јосиповиќ. Тој ги определи Хрватска и Словенија, двете западнобалкански земји-членки на ЕУ како распространувачи на европската политика на Балканот.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести