Свет

Земјотерс го потресе Токио

Земјотерс го потресе Токио

Силен земјотрес го потресе Токио, пренесе Франс прес. Јапонска телевизија соопшти дека нема непосреден ризик од цунами во резултат на земјотресот.

Од потресот е регистрирано нишање на зградите во Токио  повеќе од една минута. Првичните проценки за магнитуда на земјотресот се за 5,6 степени по Рихтер