сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Земјотрес го погоди централниот дел на Грција

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди централниот дел на Грција.

140016269556fd8769

Последни вести

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди централниот дел на Грција.

Земјотресот, кој се случи околу 13 часот по локално време, најмногу беше почувствуван во Халкида и Еретриа, а ги стресе и жителите на Атина.

Нема пријавени повредени луѓе, ниту поголема материјална штета. Според Атинскиот иниститут за геодинамика, епицентарот на потресот бил во градот Халкида на островот Евиа, 54 километри северно од Атина, на длабочина од пет километри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести