недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Земјотрес го погоди разбудениот вулкан во Исланд

images (1)

Последни вести

Земјотрес со силина од 5,4 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди вулканскиот систем Бардарбурга на Исланд, но нема знаци на нова ерупција, соопшти исландската метеоролошка служба.

Во текот на вчерашниот ден регистрирана е мала ерупција на пукнатината на еден од глечерите на околу 40 километри од главниот кратер во најголемиот вулкански систем на Исланд, пренесува Ројтерс.

Власите се подготвени за секаков вид на реакции по низата на мали слични ерупции на вулканот Ејафјалајокум во 2010 година кога беше затворен ден од еврпскиот воздуѓен простор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести