недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Земјотрес ја потресе Романија

romanija

Последни вести

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран во Романија, соопшти романскиот национален институт за геофизика, објави МИА.

Епицентарот на подземниот потрес, почувствуван и во соседна Молдавија, бил во регионот на Вранча, во Карпатите, на длабочина поголема од 100 километри. Нема информации за жртви и разурнувања.

Најчитани вести