сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Земјотрес ја стресе Грција

Уште еден земјотрес ја стресе Грција.

zemjotres 1

Поврзани вести

Нов земјотрес во Грција.

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска централниот дел на Грција.

Епицентарот на потресот бил на 23 километри западно до местото Аталанти, околу 150 километри северно од Атина.

Нема информации за евентулани жртви или предизвикани материјални штети.

Денешниот потрес доаѓа по минатонеделниот земјотрес од 5,8 степни на островот Кефалонија во Јонското Море, кој предизвкиа оштетувања на неколу патишта и куќи. Во средата, пак, во реонот на Патра во западна Грција, беа региструрани неколку потреси со интензитет од 3,8 до 4,2 степени според Рихтер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести